ChatGPT یک راز تاریک دارد که مایکروسافت و گوگل آن را از ما پنهان می کنند

آیا نمی خواهید اخبار دیگری در مورد فناوری، بازی ها و فرهنگ پاپ را از دست بدهید؟ تست و راهنمای فعلی ندارید؟ سپس ما را در فیس بوک یا دنبال کنید توییتر.

منبع

GIGA توصیه می کند

مقاله پایداری در GIGA

احتمالاً ChatGPT از هیچ یک از ما عبور نکرده است. اما توسعه ربات چت نه تنها امکانات زیادی را ارائه می دهد، بلکه جنبه های منفی خود را نیز دارد.

ChatGPT: ردپای اکولوژیکی چت بات بسیار زیاد است

می توان فرض کرد که هزینه های زیست محیطی برای ChatGPT بیشتر است. اما به گفته مارتین بوچارد، یکی از بنیانگذاران شرکت فناوری کانادایی QScale، ادامه رشد آنها اجتناب ناپذیر است: از یک سو، توسعه بیشتر هوش مصنوعی برای موتورهای جستجوی مایکروسافت و گوگل به حداقل نیاز دارد. چهار یا پنج برابر قدرت پردازش در هر جستجو“. از سوی دیگر، ChatGPT تا کنون – برای به حداقل رساندن تلاش محاسباتی – سطح دانش تا سال 2021 دارد، اما همیشه در آنجا باقی نخواهد ماند. هرچه محتوای ChatGPT بیشتر باشد، انرژی بیشتری مصرف خواهد شد. مراکز داده هنوز برای چنین عملکردی طراحی نشده اند، به همین دلیل است که سرمایه گذاری های کلان در سخت افزار در آینده مورد نیاز خواهد بود.

یادگیری ماشینی همچنین هنر ایجاد می کند: ما آن را امتحان کردیم. می‌توانید در ویدیوی GIGA ما درباره هنر هوش مصنوعی بیشتر بدانید:

گوگل و مایکروسافت در مورد اثرات زیست محیطی سکوت کرده اند

پس از اینکه مایکروسافت اعلام کرد که می‌خواهد از ChatGPT برای موتور جستجوی Bing استفاده کند، گوگل با رقیب هوش مصنوعی خود Bard مقابله کرد (ناموفق). آلن وودوارد، استاد امنیت سایبری در دانشگاه سوری در بریتانیا، به Wired گفت که او در رقابت هوش مصنوعی شرکت های فناوری یک مشکل برای محیط زیست ما است می بیند: “ثبت نام و مرور محتوای اینترنتی در حال حاضر منابع عظیمی را مصرف می کند، اما گنجاندن هوش مصنوعی به نوع دیگری از قدرت آتش نیاز دارد.” مصرف انرژی و سرمایش مراکز داده.

در نوامبر 2022 شد ChatGPT توسط OpenAI منتشر شده. هنگامی که یک حساب کاربری ایجاد کردید، می توانید هر چیزی را که در ذهن خود دارید از هوش مصنوعی بپرسید، اگرچه صحت برخی از پاسخ ها مشکوک است. اما ChatGPT نه تنها باعث ایجاد شور و شوق یا حداقل کنجکاوی در بین کاربران می شود، بلکه باعث آلودگی محیطی بالایی نیز می شود.

در اینجا می توانید در مورد پایداری بیشتر بدانید:

مراکز داده و شبکه‌های انتقال داده در حال حاضر انتشار گازهای گلخانه‌ای بالایی دارند و به گفته آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، هر یک مسئول 1 تا 1.5 درصد مصرف برق جهانی مسئول (منبع: IEA). افزایش این رقم در آینده اجتناب ناپذیر است، اما مایکروسافت و گوگل متعهد شده اند که انتشار گازهای گلخانه ای خود را تا سال های 2050 و 2030 به حداقل برسانند. هنوز مشخص نیست که تا چه حد می توان با توسعه بیشتر هوش مصنوعی اهداف مربوطه را برآورده کرد. با این حال، یکی از راه‌های کاهش ردپای زیست‌محیطی، برای مثال، روی آوردن به منابع انرژی پاک است انرژی خورشیدی، برق آبی و انرژی باد برای شمردن

ارقام دقیقی برای هزینه های انرژی ChatGPT هنوز در دسترس نیست. با این حال، محققان ارقامی را برای مدل زبان GPT-3 ارائه کردند، که ChatGPT تا حدی بر اساس آن است: سیستم مصرف می کند 1287 مگاوات ساعت انرژی و 550 تن دی اکسید کربن. این اعداد با 550 پرواز رفت و برگشت بین نیویورک و سانفرانسیسکو قابل مقایسه است.