چرا نباید گوشی خیس را در برنج خشک کنید؟

و محلول برنج مفروض دارای معایب بیشتری است: اگر اقدامات دیگری انجام ندهید (به پایین مراجعه کنید)، آب همچنان در دستگاه باقی می‌ماند، و مقدار زیادی از آن! در این ویدیو می توانید آن را به طرز چشمگیری مشاهده کنید. گرد و غباری که در بسته بندی برنج نیز وجود دارد در دستگاه و روی قطعات می نشیند. گرد و غبار و تک تک دانه‌های برنج همچنین می‌توانند دهانه‌های میکروفون، درگاه‌های USB یا جک‌های هدفون را مسدود کنند و به سختی دوباره خارج شوند، به‌خصوص اگر متورم شده باشند.

راه حل: الکل. (حداقل در این مسئله.)

گوشی خیس شد؟ در یک کاسه برنج خشک کنید! می توانید آن را به عنوان یک نکته در سراسر شبکه بخوانید. اما اگر از کارشناسان در مورد آن بپرسید، آنها فقط سر خود را با این توصیه تکان می دهند. ما به شما خواهیم گفت که چرا محلول برنج فقط مشکل را بدتر می کند – و در عوض بهترین اقدام چیست.

امیدواریم این نکات در صورت بروز بدترین اتفاق به شما کمک کند. از طرف تمام دانه های برنج در جهان که سزاوار بهتر از ایجاد امنیت کاذب هنگام خشک کردن تجهیزات هستند – یعنی خورده شدن: متشکرم!

شاید سوئیچ شما از لبه وان خارج شده و وارد حمام حباب شده است. شاید یکی از دوستان به اصطلاح شما را در حالی که گوشی خود را در جیب داشتید به داخل استخر هل داده است. شاید آیپد خود را در باغ جا گذاشته ای… و بعد باران باران آمد. هر چیزی می تواند رخ دهد. همه اینها آزاردهنده است. و همه اینها دلیلی برای یکی از آنها نیست احتمالاً رایج ترین تصورات غلط موجود در اینترنت است مشمول بودن: خیر، خشک کردن وسایل الکترونیکی در یک کاسه برنج باعث نجات دستگاه شما نمی شود. در واقع، برنج ممکن است اوضاع را بدتر کند!

Nerv “شما همچنین می توانید بادبان را بر روی یک کاتر زنگ زده حرکت کنید، اما این پایدار نیست. در مورد ابزارهای شما هم همین‌طور است: خوردگی مضر است، اما لزوماً دستگاه‌ها را فوراً از بین نمی‌برد. مهمتر از همه، خطرناک است که خوردگی به نقاط لحیم کاری روی بردهای مدار حمله می کند و این قدرت شکننده حتی اگر دستگاه شما بعد از خشک شدن دوباره کار می کند، عمر دستگاه را کاهش می دهد.

آیا نمی خواهید اخبار دیگری در مورد فناوری، بازی ها و فرهنگ پاپ را از دست بدهید؟ تست و راهنمای فعلی ندارید؟ سپس ما را در فیس بوک یا دنبال کنید توییتر.

منبع

چرا؟ آب به این ترتیب برای دستگاه خطرناک نیست خوردگی. معمولاً به عنوان زنگ زدگی شناخته می شود، خوردگی نتیجه یک واکنش شیمیایی است: هنگامی که آب با اکسیژن واکنش می دهد، یعنی اکسید می شود. برای دقیق تر شدن: آنهایی که در خشک از مایع باقی مانده نمک هاکه باعث اکسیداسیون و در نتیجه خوردگی می شوند. برنج از خوردگی جلوگیری نمی کند.

بنابراین کمپین برنج فقط یک مورد را منتقل می کند احساس امنیت کاذب. خیس کردن تلفن خیس خود در برنج، پیچیدن آن در حوله کاغذی یا تنها گذاشتن آن به اندازه کافی تفاوت چندانی ندارد. سپس نه آب اما خشك كردن آب دستگاه شما را نابود می کند.

خوردگی زیاد: الکترونیک زیر میکروسکوپ پس از “تصفیه برنج”. (منبع تصویر: ifixit)

باشه پس برنج نداره در عوض چه کاری باید انجام دهید؟

 • بگیرش دستگاه خارج از آب، در حقیقت در سریع ترین زمان ممکن. ماندن طولانی تر آن باعث می شود تا آب بیشتری به داخل جریان پیدا کند که به نوبه خود آسیب بیشتری وارد می کند.
 • از فشار دادن دکمه های مکانیکی خودداری کنید، از آنجایی که آب می تواند بیشتر در داخل پخش شود.
 • استثنا: دکمه پاور. تو باید دستگاه را خاموش کنید، اگرچه به نظر می رسد هنوز کار می کند. بگذارید حداقل یک روز بماند، بهتر است سه روز بیرون. آن هم همینطور شارژ مجدد باتری در این زمان تابو است.
 • اگر دستگاه را دارید جدا کردن شما می توانید: این کار را انجام دهید، ترجیحاً تا حد امکان سریع و کوچک قبل از اینکه آب خشک شود. را بردار باتری تمام شد، سینی سیم کارت، به سادگی تمام قطعات متحرک: بیرون بیاورید، پایین بکشید، باز کنید.
 • اگر مایع دستگاه شما را رنگ می کند حاوی قند است (به عنوان مثال کک، آبجو و غیره): شروع کنید تقطیر شده اب – می توانید آن را در برخی از سوپرمارکت ها، فروشگاه های سخت افزار یا داروخانه ها تهیه کنید. آب مقطر نیز باعث خوردگی می شود، اما کمتر و کند. اگر ندارید، در صورت لزوم از آب لوله کشی استفاده کنید. این ممکن است مضرتر باشد، اما در مقایسه با کولای خشک، ضرر کمتری دارد. بگذارید روی اجزای آن اجرا شود و علاوه بر این آنها را با یک مسواک تمیز و نرم بشوییدتا حد امکان مایع اصلی و شکر موجود از سخت افزار خارج شود.
 • سپس با بیش از 90 درصد کار کنید الکل مالشی ایزوپروپانول (در داروخانه ها، در آمازون موجود است – به هر حال باید آن را در خانه داشته باشید). تو میتوانی بردهای مدار و سایر قطعات را با خیال راحت در آن قرار دهید. فقط باید مراقب اجزای چسب دار، لاستیک و خمیر حرارتی بود، زیرا الکل به آنها حمله می کند.
 • حتی با درمان الکل، باید با مسواک کار کنید، برای خلاص شدن از شر مایعی که دستگاه شما بی رحمانه با آن تماس برقرار کرده است. قسمت هایی از آب که باعث خوردگی می شوند با الکل “شسته می شوند”. پس از درمان با الکل، اجازه دهید اجزای جداگانه خشک شوند. این باید سریع باشد، زیرا الکل با ضخامت بالا به سرعت تبخیر می شود.
 • اگر نمی توانید یا به سختی می توانید دستگاه را جدا کنید: بهتر است آن را به گونه ای ذخیره کنید که تا حد امکان آب را تخلیه کنید می تواند، در حالت ایده آل به صورت عمودی – که هنوز هم بهتر از نوع برنج است. در گوشی هوشمندی که در غیر این صورت نمی‌توان آن را باز کرد، به‌عنوان مثال، سینی سیم‌کارت را بردارید، آن را با شکاف باز نگه دارید و به آرامی روی آن ضربه بزنید تا قطرات آب داخل آن شل شود.
 • اگر خشک کردن تنها گزینه است، توصیه می شود از دستگاه روی الف استفاده کنید مکانی با تهویه مناسب برای ذخیره کردن به عنوان مثال، اپل آیفون هایی را که خیس شده اند توصیه می کند در دسترس یک فن پارک کنید تا جریان هوا به سوکت لایتنینگ برود.
 • خشک شدن هرگز با گرما کار نکنید! دستگاه خود را زیر آفتاب نگذارید. دستان خود را از سشوار، فر یا مایکروویو دور نگه دارید!
 • وقتی آب را پاک می کنید، از الف استفاده کنید پارچه بدون پرز، بهترین پارچه میکروفیبر، که برای تمیز کردن لنزهای دوربین استفاده می شود. سعی نکنید با Q-Tips، دستمال توالت یا موارد مشابه وارد شکاف ها، شکاف ها یا سوکت های کوچک شوید.

باور نکنید، کارشناسان را باور کنید. اگر مرجعی در اینترنت برای نجات سخت افزار وجود دارد، احتمالاً iFixit است. و iFixit به هیچ وجه می گوید: از برنج دوری کنید!

مشکل: خوردگی

GIGA توصیه می کند

مقالات جالب تر