هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) چیست؟

تکنولوژی برای کسب درآمد نیز مفید بوده، در زمان صرفهجویی شده و راه رسیدن به پول نزدیکتر شده است. Artificial General Intelligence: یا همان AGI که گاهی اوقات به “Strong AI” نیز شناخته می شود، نوعی هوش مصنوعی است که بیشتر در فیلم ها آن را می بینیم، مانند ربات های سریال Westworld یا فیلم Ex Machina که دارای هوش عمومی هستند و دقیقاً مانند یک انسان می توانند از این هوش برای حل هر مشکلی استفاده کنند. اگر چه این تعاریف به نظر می رسد برای یک فرد عادی انتزاعی باشد، اما به تمرکز در این فیلد به عنوان حوزه ای از علوم رایانه کمک می کند و طرحی برای وارد کردن ماشین آلات و برنامه ها با ماشین یادگیری و سایر زیر مجموعه های هوش مصنوعی فراهم می کند. Narrow AI: گاهی اوقات به عنوان “هوش مصنوعی ضعیف” نیز شناخته می شود، این نوع هوش مصنوعی در یک زمینه محدود عمل می کند و شبیه ساز هوش انسانی است.

در نهایت، اکثر اکتشافات تکنولوژیکی به منظور کاهش تلاش­های انسانی است، به این معنا که کارها بیشتر با دستگاههای دیجیتالی انجام می­شود. Narrow AI بیشتر با پیشرفت هایی در یادگیری ماشین و یادگیری عمیق ایجاد می شود. شما نمی توانید هوش مصنوعی را تنها با عنوان ساده “ساخت ماشین هایی که هوشمند هستند” خطاب کنید، به این دلیل که این مورد اصلا این مسئله را به طور جامع و اندازه توضیح نمی دهد. هوش مصنوعی قدری مسئله گسترده ای است که سوالات و بحث های فراوانی را به وجود آورده است. بسیاری از این سیستم های هوش مصنوعی با ماشین یادگیری کار می کنند، برخی از آن ها با یادگیری عمیق و برخی دیگر با چیز هایی بسیار کسل کننده مانند قوانین کار می کنند. هوش مصنوعی (AI) به شبیه سازی هوش انسان در ماشین هایی گفته می شود که برنامه ریزی شده اند تا مانند انسان فکر کنند و اقدامات آنها را تقلید کنند. “هوش مصنوعی مجموعه ای از الگوریتم ها و خود هوش می باشد که برای تقلید از هوش انسان به وجود آمده است. حال هوش مصنوعی چگونه کار می کند؟

حال یادگیری عمیق نوعی یادگیری ماشین است که ورودی ها را از طریق ساختار شبکه عصبی، الهام گرفته از زیست شناسی اجرا می کند. شبکه های عصبی شامل تعدادی لایه پنهان هستند که داده ها از طریق آن ها پردازش می شوند و به ماشین اجازه می دهند تا در یادگیری خود “عمق” داشته باشند. هوش مصنوعی (AI) شاخه گسترده ای از علوم کامپیوتر است که مربوط به ساخت ماشین های هوشمندی می باشد که قادر به انجام وظایفی هستند که معمولاً به هوش انسانی برای انجام آن نیاز است. به طور کلی، AI شاخه ای از علوم کامپیوتر می باشد که هدف آن پاسخ مثبت به سوال تورینگ است. کمتر از یک دهه پس از شکستن ماشین رمز گذاری نازی Enigma و کمک به نیرو های متفقین برای پیروزی در جنگ جهانی دوم گذشته است. به زبان ساده تر، یادگیری ماشین، داده های کامپیوتر را تغذیه می کند و از تکنیک های آماری برای کمک به “یادگیری” نحوه پیشرفت بهتر در یک کار، بدون این که برای آن کار به طور خاص برنامه ریزی شده باشد، استفاده می کند و میلیون ها خط کد نوشتاری را از بین می برد. ویژگی ایده آل هوش مصنوعی، توانایی منطقی سازی و انجام اقداماتی است که بیشترین شانس را برای دستیابی به یک هدف خاص دارند.

البته ناگفته نماند که تکنولوژی نیز دارای مزایا و معایبی است! هوش مصنوعی یک سیستم کامپیوتری است که قادر به انجام وظایفی می باشد که معمولاً به هوش انسانی نیاز دارد. ایجاد ماشینی با هوش در سطح انسانی که برای هر کاری قابل استفاده باشد، برای بسیاری از محققان هوش مصنوعی شبیه به جام مقدس است! Narrow AI اغلب بر انجام یک کار واحد بسیار خوب متمرکز می شود و گر چه به نظر می رسد این ماشین ها هوشمند هستند، اما آن ها با کمبود ها و محدودیت های بسیار بیشتری حتی نسبت به ابتدایی ترین هوش انسانی کار می کنند. با تمرکز بر انجام وظایف خاص، Narrow AI در دهه گذشته موفقیت های زیادی را تجربه کرده است. نویسندگان استوارت راسل و پیتر نورویگ در کتاب درسی پیشگامانه خود، Artificial Intelligence: A Modern Approach، با تمرکز حول موضوع عوامل هوشمند در ماشین ها، به این سوال می پردازند. این مسئله، در تلاش برای تکرار یا شبیه سازی هوش انسان در ماشین ها می باشد. آلن تورینگ ریاضیدان، برای بار دوم با یک سوال ساده تاریخ را برای همیشه تغییر داد: “آیا ماشین ها می توانند فکر مجله خبری fudzilla کنند؟ Narrow AI همیشه در اطراف ماست و به راحتی می توان گفت که موفق ترین تحقق در زمینه هوش مصنوعی، تاکنون است.