نه فقط یک کامپیوتر رنگارنگ اپل

این داستان قبلا بارها گفته شده است، بنابراین من نمی خواهم شما را با ارائه بیش از حد در این مرحله آزار دهم. فقط یک جمع بندی سریع از حقایق: اپل در اواسط دهه 1990 در آستانه شکست قرار گرفت. اما پس از آن استیو جابز، بنیانگذار شرکت که قبلا اخراج شده بود، بازگردانده شد. یک کودتای منحصر به فرد، زیرا جابز پاکسازی کرد، دامنه اپل را کاهش داد و بر توسعه دسته‌بندی‌های محصولات جدید تمرکز کرد.

کمپین تبلیغاتی اولین iMac بر طراحی و تنوع رنگ آن تاکید داشت. (منبع تصویر: اپل)

چیزهای بزرگ معمولاً فقط در گذشته تشخیص داده می شوند. در ابتدا اغلب به آنها لبخند می زنند، حتی تحقیر می شوند و جدی گرفته نمی شوند. این اتفاقی است که برای iMac اپل افتاد. او امسال تولد 25 سالگی خود را همراه با GIGA جشن می گیرد – یک اتفاق خوب.

سیب

نظری از Sven Kaulfuss.

iMac، به عنوان اولین محصول i، همچنین نقطه عطفی برای اپل بود: راه را برای بسیاری از محصولات جدید اپل هموار کرد که رویکردی مشابه داشتند و تمرکز اساسی بر قابلیت استفاده داشتند. آی پاد (2001) با چرخ کلیک نمادین، آیفون (2007) که صفحه لمسی خازنی آن همه چیز را تغییر داد، آی پد (2010) به عنوان انقلابی در زمینه رایانه های تبلت و اپل واچ (2014) به عنوان اولین سازگار با انبوه ساعت هوشمند. شرکت کامپیوتری سابق اپل به با ارزش ترین شرکت جهان تبدیل شده است. بدون وجود «کامپیوتر اسباب بازی» رنگارنگ iMac به عنوان جرقه اولیه غیرممکن است.

با iMac افسانه ای در سال 1998، شروع جدید فنی و نوری موفق شد. کامپیوتر همه کاره طراحی شده توسط Jony Ive تقریباً همه چیز را متفاوت از رایانه های شخصی امروزی انجام می داد: به جای جعبه خاکستری، از پلاستیک نیمه شفاف تشکیل شده بود و بعداً در چندین رنگ روشن ظاهر شد. شکل های گرد و دسته حمل داشت. اتصالاتی که دیگر به روز نبودند به نفع استانداردهای جدید و یک مودم یکپارچه لغو شدند. سیستم عامل کاربر پسند و در دسترس نگه داشته شد. تمرکز بر دسترسی سریع و آسان به شبکه جهانی وب نسبتاً جدید در آن زمان بود.

25 سال در میان: از iMac تا Apple Vision Pro

آی‌مک امروز هم موجود است. دو سال است که رنگ خود را پس داده و در رنگ های مختلف موجود است. iMac دیگر به اندازه آن زمان برای اپل مهم نیست، اما مهم است بدون او، اپل دیگر به شکل فعلی وجود نداشت.

تبلیغات iMac (1998) با صداپیشگی جف گلدبلوم

نه تنها iMac را در چند سال آینده منسوخ خواهد کرد:

با این حال، برای بسیاری از ناظران، این آغاز جدید به طور مستقیم به عنوان امیدوار کننده قابل تشخیص نبود. در عوض، iMac توسط برخی استفاده می شد به عنوان یک کامپیوتر رنگارنگ کودکان رد شد. یک اسباب بازی، هیچ چیز دیگر.

بدون آی مک، بدون آیفون:

سال 2048: iMac مرده است

از دیدگاه امروز برای ما ظاهر می شود چنین نگرانی هایی عجیب است. اما 25 سال پیش، نکات زیادی از بخش‌هایی از مطبوعات کسر شد. با این حال، این چیزی از موفقیت iMac کم نکرد. رایانه پر جنب و جوش نشان داد که یک رایانه شخصی کار نباید یک جعبه خاکستری زشت باشد. استفاده از آن باید آسان باشد، خلاقیت کاربر را منعکس کند و کاملاً پیش پا افتاده، سرگرم کننده باشد. کاری که او انجام داد – علیرغم وجود موش چالش برانگیز “هاکی روی یخ” از نظر ارگونومی. در نتیجه، iMac میلیون ها فروخت و جوایز طراحی متعددی را از آن خود کرد.

اگر ما فکر کنیم که Apple Vision Pro ارزان‌تر، سبک‌تر و در نتیجه در دسترس‌تر است، پس این عینک‌ها برای از بین بردن چندین دسته محصول به طور همزمان نیاز دارند. آیفون، آی پد و مک در حال منسوخ شدن هستند.

در سال 1998 تعداد کمی از مردم می توانستند چنین اهمیت یک محصول را ببینند. چنین قضاوت نادرستی این روزها نیز می تواند تکرار شود. «Apple Vision Pro» که چند هفته پیش نمایش داده شد بازتاب زیادی در رسانه ها به همراه داشت، اما قیمت 3500 دلار آمریکا باعث تکان های زیادی شد.

آی مک امروز:

این و سؤالات مشابه باید آی‌مک را آشکار کند: چرا فقط این پورت‌های USB جدید را دارد؟ هیچ وسیله جانبی برای آن وجود ندارد. و چرا درایو فلاپی دیسک گم شده است؟

آنجا باز هم تعداد کمی از “متخصصان” فاقد ایمان هستند: مانند iMac، محصول اپل قطبی می شود. مانند iMac، این “دیتا عینک خنده دار” متفاوت است. مانند iMac، این مورد می‌تواند اپل را برای 25 سال آینده برای همیشه تغییر دهد – و ایده کامپیوتر چیست.

در ویدیو: اپل آی مک 2021 را ارائه می کند

جف گلدبلوم، طرفدار و بازیگر اپل، 25 سال پیش آگهی های تبلیغاتی آی مک را صدا کرد:

25 سال دیگر از امروز (امیدوارم) 71 ساله خواهم شد – اوووف، اوف، اوف. به نظر من، iMac تا 50 سالگی خود زنده نخواهد ماند. سپس با نوادگان Apple Vision Pro که اکنون ارائه شده است، جایگزین خواهد شد. اما این هرگز بدون مک رنگارنگ نوازشگر سال 1998 قابل تصور نبود.

با این حساب: تولد 25 سالگی مبارک و در آرامش باشید.منبع