ده ها پردازنده در آستانه قرار دارند

همین دو سال پیش پردازنده های Rocket Lake اینتل برای دستگاه های دسکتاپ در آغاز. حتی در آن زمان، تراشه های نسل یازدهم Core i هیچ شور و شوقی زیادی ایجاد نکردند. از آنجا که حتی اگر اینتل آن را ساخته است، با وجود فناوری 14 نانومتری به شدت منسوخ شده است هنوز جهشی قابل احترام از نظر عملکرد نسبت به نسل گذشته، پردازنده ها سن خود را نشان دادند. مدل برتر، i9-11900K، تنها 8 هسته را به خریداران خود ارائه می دهد. با این حال، مصرف برق تحت بار کامل فراتر از خوب و بد بود.

در سند لینک بالا نیز توضیحی از سوی اینتل برای توقف تولید پردازنده ها آمده است:

اینتل اکنون در حال ترسیم خط است و به سرعت بیش از 60 مدل پردازنده را بازنشسته می کند – این نتیجه یک اعلان رسمی تغییر محصول است. تا 25 آگوست 2023 مشتریان بالقوه همچنان می‌توانند برای تراشه‌های Rocket Lake S سفارش دهند که به نوبه خود تا 23 فوریه 2024 تحویل داده می‌شوند.

به دنبال یک تراشه جدید برای رایانه بازی خود هستید؟ ما به شما خواهیم گفت که کدام CPU بیشتر برای شما مناسب است:

به عبارت دیگر، تقاضا برای تراشه های Core i نسل یازدهم در طول زمان به کاهش خود ادامه داده است. در عوض، مشتریان احتمالاً محصولات یا تراشه‌های AMD از نسل‌های بعدی اینتل را ترجیح می‌دهند.

همه مدل‌های Core i نسل Rocket Lake S (شامل مدل‌های K، F، KF و T) و همچنین مجموعه‌ای از پردازنده‌های ایستگاه کاری از سری Xeon تحت تأثیر قرار گرفته‌اند.

اینتل پایان پردازنده ها را اینگونه توضیح می دهد

«تقاضای بازار برای محصولات شناسایی شده در جدول کدهای سفارش محصولات/اینتل تحت تأثیر زیر به دیگر محصولات اینتل رفته است

خوب است بدانید: تولید پردازنده های لپ تاپ از نسل یازدهم Core i تحت تاثیر این تغییر قرار نمی گیرد. CPUهای تلفن همراه مربوطه در حال حاضر مبتنی بر فناوری 10 نانومتری هستند و هنوز هم می‌توان آن‌ها را اغلب در لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت امروزی یافت.منبع

تمیز کردن فنری در اینتل این سازنده تراشه تصمیم گرفته است که ده ها پردازنده خود را بازنشسته کند. سفارشات فقط برای دو سال سخت افزار هنوز پذیرفته می شود – اما دوشاخه چند ماه دیگر کشیده می شود.

اینتل

اینتل با پردازنده های Rocket Lake خداحافظی کرد