دلم برای اشتراک گذاری فایل تنگ شده

GIGA توصیه می کند

حدود 25 سالگی ما

کلمه جادویی بود MP3.

MP3 همه چیز را تغییر داد، از جمله من

این فرمت فایل جدید می تواند حاوی محتوای صوتی مانند موسیقی باشد فشرده سازی به یک دهم اندازه فایل آنهابدون اینکه یک “گوش معمولی” بتواند تفاوتی با کیفیت CD تشخیص دهد. یک دقیقه موسیقی از حدود 10 به 1 مگابایت کاهش یافت. در آن زمان برای من جادوی محض بود، امروز می‌دانم که الگوریتم‌های فشرده‌سازی روان‌آکوستیک پیچیده‌ای در کار بودند که توسعه آن سال‌ها طول کشید.

Napster یک سرور مرکزی داشت که وظیفه جستجو و ارسال درخواست های دانلود را بر عهده داشت. صنعت موسیقی تمام تلاش خود را کرد تا سرور Napster را آفلاین کند. به هر حال، این نرم افزار بدون آن برای هیچ کاربری کار نمی کند. حتی اگر در نهایت موفق شدند، جعبه پاندورا از قبل باز بود.

بهترین چیز در مورد Napster: شما می توانید با سایر کاربران چت کنید و آنها پوشه MP3 را مرور کنید.

با تشکر از این اندازه فایل های بسیار کوچک می توان به اشتراک گذاری موسیقی آنلاین. این مهم بود زیرا در آن زمان هزینه‌های اینترنت به صورت لحظه‌ای محاسبه می‌شد. با استفاده از سرعت مودم آنالوگ 56k که در آن زمان رایج بود، می‌توان یک آهنگ معمولی با حجم حدود 4 مگابایت را در حدود 15 دقیقه دانلود کرد. دوره زمانی که دقیقاً در آستانه بین “فقط آن را بمک” و “این مستلزم تعهد است” بود. به هر حال بلافاصله آتش گرفتم. به زودی ساعت‌ها در سایت‌های مشکوکی که آهنگ‌های فردی را برای دانلود در دسترس قرار می‌دادند، گشتم.

مسئله: فایل ها اغلب با ارائه دهندگان فضای وب رایگان بودند مانند GeoCities، Xoom و Angelfire، که در واقع باید صفحات اصلی خصوصی را در آن پارک کنید. البته، ارائه دهندگان به سرعت متوجه شدند که از پیشنهاد آنها برای چه چیزی سوء استفاده می شود. بدون هیچ مقدمه ای، فضای وب را برای فایل های MP3 مسدود کردند. دزدان دریایی سپس روش های جدیدی را برای دور زدن استتار ارائه کردند: MP3 ها را از قبل فشرده کنید یا آنها را با WinRAR بسته بندی کنید، سپس پسوند فایل را به VIV تغییر دهید و غیره. این غیر مستقیم بود ایده میزبان موفق بعدی با یک کلیک مانند Rapidshare و Megaupload، همچنین پیشگویی از بازی موش و گربه، که تا به امروز بین دزدان دریایی و صنعت محتوا بازی می شود.

سلیقه من در موسیقی، مانند بسیاری از افراد متولد شده در نسل من، با Eurodance بیدار شد – گروه های کر جذاب زنانه با پیام های ساده، ضربات تکنو سخت و آهنگ های بیهوده رپ. سرانجام در سال 1998 من 15 ساله بودم و سلیقه ام در موسیقی دچار اختلال شد. نه تنها به این دلیل که در آن زمان یورودنس بالاخره آخرین نفس های تند تند خود را بیرون داد.

جانشینان Napster بدون ساختارهایی که می توانند به صورت مرکزی مورد حمله قرار گیرند، کار کردند و سرعت دانلود نیز به لطف اواسط دهه نود افزایش یافت. افزایش پهنای باند همیشه بیشتر. در نتیجه صنعت، به ویژه موسیقی و نرم افزار آسیب دید. دهه نود طلایی که با بزرگترین زباله ها می توانستی پول زیادی به دست بیاوری بالاخره به پایان رسید. در نهایت، صنعت محتوا سرانجام به این فضل رسید که جرم انگاری نوجوانان راه حل مشکل نیست و انسان با خدمات خود در برابر رقابت غیرقانونی شانس داشت، به شرط اینها قانونی و راحت بود.

آنچه باقی می ماند

25 سال گذشته فناوری و بازی در فوروارد سریع:

اواخر دهه 90 و اوایل دهه 00 یکی بود زمان شکل گیری موسیقی برای من – بدون به اشتراک گذاری فایل P2P، که ما در آن زمان سرگرمی بی گناه در اوقات فراغت و نه فعالیت مجرمانه در نظر گرفتیم، این امکان پذیر نبود. بالاخره رفتم رادیو و تلویزیون موسیقی به عنوان رسانه های اکتشافی کنترل شده خارجی تحویل داده شده. آنچه را که دوست داشتم دانلود کردم، اما اغلب برعکس بود: دانلود کردم و سپس تصمیم گرفتم که دوستش داشته باشم یا نه. برخی ممکن است غر بزنند. اما در آن مدت نه تنها مانند یک دیوانه از اینترنت موسیقی می مکیدم، بلکه به دلیل این دانلودها نیز بود موسیقی بیشتری روی سی دی خرید و به کنسرت های بیشتری رفت از خیلی های دیگر در گروه سنی من. افق من گسترده شده است، من بخشی از یک جنبش جوانان بودم. دلم برایش تنگ شده است.

من با دانلودهای غیرقانونی بزرگ شدم. من از هیچ چیز پشیمان نیستم. حتی گاهی دلم برایش تنگ می شود.

Napster، مادر تمام شبکه های اشتراک گذاری فایل. برنامه ای که هر کاربر می تواند از آن استفاده کند تا فایل های MP3 را از رایانه خود در دسترس سایر کاربران قرار دهد. Napster همه کاربران را به یک متصل کرد حلقه غول پیکر تبادل موسیقی. و این پیامدهایی داشت: دریافت موسیقی هرگز آسان‌تر نبوده است. دانلود MP3 دیگر یک جاه باطنی در وب نبود، بلکه جریان اصلی بود. ناگهان همه چیز در دسترس بود، نه فقط چند چیز. حتی موسیقی هایی که در فروشگاه ها در دسترس نبود، بوتلگ های کل کنسرت ها یا حتی موسیقی هایی که هنوز به طور رسمی منتشر نشده بودند.

اسکرین شات نرم افزار دانلود موسیقی Napster
Napster تقریبا خسته کننده به نظر می رسید، اما کل صنعت را تکان داد.

پس از Napster، Kazaa، AudioGalaxy، WinMX، Soulseek، Gnutella، Limewire، eDonkey و eMule و در نهایت BitTorrent، Usenet و میزبان‌های یک کلیک قرار گرفتند. از نظر فنی، صحنه دزدی دریایی به توسعه ادامه دادو رسانه های مبادله شده نیز گسترش یافتند. از این گذشته، می‌توانید فیلم‌ها، سریال‌ها، نرم‌افزارها، بازی‌ها و سایر محتواها را نیز در آنجا دانلود کنید – امروز هم می‌توانید تا حدودی این کار را انجام دهید.

آیا نمی خواهید اخبار دیگری در مورد فناوری، بازی ها و فرهنگ پاپ را از دست بدهید؟ تست و راهنمای فعلی ندارید؟ سپس ما را در فیس بوک یا دنبال کنید توییتر.

منبع

اطلاعات بیشتر از 25 سال گذشته فناوری، بازی و فرهنگ با GIGA را می توانید در اینجا بیابید:

همکلاسی ام هاجو در سال 1998 یک سی دی رام به من داد. یکی روی آن بود نرم افزار پخش کننده به نام Winamp و موسیقی – بسیاری از موسیقی. من فقط می توانم به طور مبهم به یاد بیاورم که آن چه بود. لو بگا آنجا بود، مدونا، امیلیا و یک آلبوم کامل از Fettes Brot. همانطور که از نظر طعم و مزه به نظر می رسد، مهم این است که این سی دی چه معنایی داشته است. چون شامل همین موارد بود چندین برابر موسیقیاز آنچه در درک جوانی من ممکن بود. همچنین: موسیقی را خودش دارد از اینترنت دانلود شده استهمانطور که هاجو با من زمزمه کرد.

در آن زمان موسیقی هنوز بیانگر شخصیت و تعلق به فرهنگ جوانان بود. هرکسی که آهنگ‌های یک گروه مستقل ناشناخته برلین را دانلود کرده بود، با صدای بلند صحبت می‌کرد: هی، شما هم آنها را می شناسید؟ آهنگ مورد علاقه شما چیست؟ تو کنسرت بودی؟ و غیره. این منطقی بود، بدون چت و جستجو در آرشیو موسیقی سایر کاربران، ساعت‌ها در مقابل این مانیتورهای لوله‌ای سوسوزن می‌نشستیم و فقط به نوار دانلود خیره می‌شدیم.

اما تا حدودی، انقلاب MP3 من را تا به امروز شکل داده است. داشتن یک آرشیو محلی از رسانه مورد علاقه‌ام هنوز هم برای من مهم است – هر چه باشد، هرگز نمی‌دانید، حتی Spotify هم خلأهای خود را دارد. و چه کسی می داند – شاید در میان همه فایل های روی هارد دیسک من هنوز MP3 لو بگا Hajo در جایی وجود داشته باشد.

فرزندان غیرقانونی و نوه های قانونی Napster نمی توانستند جذابیت آن روزهای اولیه را برای من به تصویر بکشند. امروز در Spotify و YouTube Music مشترک شدم، از نظر تئوری فکر می کنم می توانم به موسیقی آمازون نیز دسترسی داشته باشم. من هنوز عاشق کشف موسیقی هستم، اما نوع، چگونه شنیدم تغییر کرده اند. دور از آلبوم، به سمت لیست پخش. به دور از ژانر، به سمت حال و هوا. به دور از توصیه، به سمت الگوریتم. به دور از طرفدار بودن، به سمت فرش پس زمینه. آهنگ هایی را که دوست ندارم به جای «کار کردن» فوراً کنار می گذارم.

لطفا چه؟ غرغر کردن یک سی دی صدها مگابایت دارد، چگونه کار می کند؟

سپس Napster آمد – و دوباره همه چیز را تغییر داد.

MP3 و Napster گورکنان صنعت موسیقی متورم بودند