در ماه های اخیر تقریباً یک سوم رایانه های شخصی کمتر در سراسر جهان فروخته شده است. به گفته کارشناسان، رونق کرونا اکنون حداکثر به پایان رسیده است. اما آنها نمی خواهند در مورد پایان PC صحبت کنند، زیرا آنها نور را در افق سال آینده می بینند.

دل

بازار رایانه های شخصی 28.1 درصد سقوط کرد

محققان بازار در International Data Corporation (IDC) ارقام جدیدی را برای بازار رایانه های شخصی ارائه کرده اند. بر این اساس، سه ماهه چهارم سال 2022 برای تولیدکنندگان بسیار خوشایند بود: در مقایسه با سه ماهه مشابه سال قبل، فروش جهانی رایانه های رومیزی، نوت بوک ها و سرورهای کوچکتر 28.1 درصد سقوط کرد. بین اکتبر تا دسامبر 2022، تولیدکنندگان تنها توانستند 67.2 میلیون دستگاه بفروشند (منبع: IDC).

به طور خاص، دل به طور قابل توجهی رایانه های شخصی کمتری را فروخته است فروش 37.2 درصد کاهش یافت. لنوو، تولید کننده پیشرو در جهان، توانست 28.5 درصد کمتر کامپیوتر بفروشد، در حالی که HP، در رتبه دوم، 29 درصد کاهش داشت. ایسوس باید از منفی 20.9 درصد شکایت کند. حتی اپل ضرر کرد، اگرچه فروش آن تنها 2.1 درصد کاهش یافت. در سطح جهانی، اپل در جایگاه چهارم باقی مانده است.

به گفته رایان ریث، تحلیلگر IDC، این کاهش “تصویر تاریکی از بازار رایانه های شخصی” را ترسیم می کند. با این حال، مقایسه با رکورد سال 2021 فقط منطقی است. در طول دوره کرونا، بسیاری از کارمندان اداری رایانه شخصی و نوت بوک را ذخیره کردند تا بتوانند کار خود را در دفتر خانه انجام دهند. این اثر اکنون دیگر قابل توجه نیست.

هواوی همچنین می‌خواهد در بازار رایانه‌های شخصی جایگاهی به دست آورد:

فروش رایانه های شخصی: 2024 باید بهتر باشد

به گفته محققان بازار IDC، بخش هایی از بازار رایانه های شخصی می تواند انتظار افزایش فروش را تا پایان سال 2023 داشته باشد. اما بازار به طور کلی تنها در سال 2024 می تواند بهبود یابد. پس از آن و حداکثر تا سال 2025، پایان پشتیبانی از ویندوز 10 می تواند به دست سازندگان بازی کند.